"Probiotiklar mikrobiologiyasi va biotexnologiyasi" laboratoriyasi 19 -yilda tashkil etilgan, laboratoriya ilmiy faoliyati turli ekologik toza manbalardan sut achituvchi bakteriyalarni ajratib olish, ularni xossalarini o'rganish, skrining qilish va probiotik xususiyatlarini tadqiq qilishdan iborat. Laboratoriya kolleksiyasida sog'lom go'daklar ichak mikroflorasidan, sutdan, sut maxsulotlaridan va chorva mollaridan, yangi tug'ilgan buzoqlarning ichak mikroflorasidan, baliqlardan va yosh parrandalardan ajratib olingan probiotik bakteriyalar kolleksiyasi mavjud. Laboratoriyaning asosiy yo'nalishi mahalliy probiotik bakteriyalar asosida oshqozon-ichak kasalliklarini (turli xil etiologiyali disbakteriozlarni, oshqozon va o'n ikki barmoqli ichak yaralari, ichaklarning yallig'lanish kasalliklari, onkologik kasalliklarni qo'llab-quvvatlovchi davolashda) oldini oluvchi va davolovchi xususiyatlarga ega yangi biologik preparatlar, mahsulotlar yaratishdan iborat.
Laboratoriyada olib borilgan ilmiy va amaliy tadqiqotlar natijasida mahalliy probiotik bakteriyalar asosida farmasevtika yo'nalishi bo'yicha "Laktopropioniks" va "Laktopropolis", "Probiokolit" preparatlari yaratilgan. Shuningdek chorvachilikda qoramollarni davolashda (sigirlar va buzoqlar) davolashda laktobakteriyalarning mahalliy shtammlaridan foydalanish joriy etilgan, silos va senaj qilishda probiotiklar asosida yaratilgan "Imbiokon" biopreparatini qo'llash hamda parrandachilikda tovuqlarni etishtirishda xavf soluvchi bakterial kasalliklarni oldini oluvchi va davolovchi, immunitetini oshiruvchi antagonistik xususiyatga ega "Baktovit" va "Probiokorm"probiotikli ozuqa qo'shimchalari yaratilgan.
Laboratoriyaning asosiy ilmiy yo'nalishi:
- Mikrobiologiyada umum qabul qilingan klassik, zamonaviy genetik va biokimyoviy usullar asosida probiotik mikroorganizmlarni ajratish, differentsiyalash va identifikasiya qilish;
- Mahalliy probiotik bakteriya shtammlarining patogen va shartli patogen mikroorganizmlarga nisbatan antimikrob hamda bakteriosinogen faolligini aniqlash, skrining qilish;
- Probiotik bakteriyalar asosida odam oshqozon-ichak tizimi kasalliklarini oldini oluvchi hamda davolovchi xususiyatga ega biologik mahsulotlar, preparatlar yaratish;
- Probiotik bakteriyalarning chorvachilikda (silos va senaj), parrandachilikda (vitamin va oqsilli BFQ) va qishloq xo'jaligida (biostimulyatorlar) istiqbolli xususiyatlarini aniqlash hamda yangi turdagi biologik preparatlar yaratish;
biologiya fanlari falsafa doktori (PhD), katta ilmiy xodim
Ixtiro va rasionalizatorlik takliflar
№FAP 01493 Кутлиева Г.Дж, Элова Н.А.
Состав закваски для консервации кормов из трав и силосных культур
Mahalliy probiotik bakteriyalar asosida "IMBIOKON" biokonservanti turli em xashaklarni silos va senaj qilishda qo'llaniladi. Chet eldan olib kelinaetgan konservantlarni o'rnini qoplaydi. Ushbu biokonservant oziq-ovqat xavfsizligi va qishloq xo'jalik hayvonlarini sog'liqini taminlashda juda katta ahamiyatga ega.
FAP № 01679
Кутлиева Г.Дж., Элова Н.А
Кормовая пробиотическая добавка для применения в животноводстве
"Baktovit" mahalliy ozuqaga em qo'shimchasi qishloq xo'jaligi hayvonlarini oziqlantirishda em antibiotiklarini o'rnini almashtirish va hazm tizimini yaxshilash uchun ishlab chiqilgan. Hayvonlarni sog'lig'ini yaxshilash, immunitetini ko'tarish va oziq-ovqat xavfsizligini ta'minlash uchun muhim ahamiyatga ega.
IAP 06944
Кутлиева Г.Дж., Камолова Х.Ф.Тураева Б.И.
Штамм Lactobacillus plantarum М-1, обладающий антиоксидантной и ростостимулирующей активностью, а также активностью против условно-патогенных бактерий и фитопатогенных грибов, для применения в сельском хозяйстве и животноводстве.
Ushbu shtamm asosida qishloq xo'jaligi, chorvachilik sohalari, farmasevtika uchun samarali biopreparatlarni ishlab chiqish imkoniyatlari mavjud. Ushbu shtamm 2 xil faol fitogormonlar, vitaminlar va aminokislotalar sinteziga ega bo'lib, asosida tayerlangan biologik preparatlar ekologik toza va samarador.
№ FAP 01512
Кутлиева Г.Дж., Элова Н.А.
Оптимизированная производственная питательная среда для культивирования лактобацилл, пропионовокислых бактерий, дрожжей и споровых бактерий
Ushbu oziqa muhiti juda ko'p isrof bo'ladigan sut zardobi asosida ishlab chiqilgan va qimmat chet el oziqa muhitlarini o'rnini almashtirdi. Hozirda barcha qishloq xo'jaligi, chorvachilik, farmasevtika sohalarida preparatlarni tayerlashda aynan shu oziqa muhitidan foydalanilmoqda va ishlab chiqarish uchun keng qo'llaniladi.
Loyihalar
Ilmiy safar (xar bir safar) a) safar maqsadi va qo'yilgan vazifalar b) safar xisoboti c) fotolavxalar d) moliyalashtirish
2023-yil 16-fevral kuni Navoiy viloyati Qiziltepa tumanida O'zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasi Mikrobiologiya instituti olimalari g.Qutlieva, B.Traeva va Qiziltepa tumani hokimining innovasion rivojlanish masalalari bo'yicha o'rinbosari O'. Mirzoev ishtirokida tuproq unumdorligini oshirish, tuproqqa biologik o'g'itlarni qo'llash va chorvachilik yo'nalishida olib borilayotgan yangi innovasiyalar hamda suv tejovchi texnologiyalarni joriy qilish yuzasidan seminar-trening o'tkazildi. Shuningdek seminarda paxta-g'allachilik yo'nalishidagi fermer xo'jaliklarning rahbarlari o'rtasida g'alla parvarishida shu kecha-kunduzda qilinadigan muhim agrotexnik tadbirlar to'g'risida tegishli tavsiyalar berildi.
Turli ozuqabop va dag'al em-xashak ekinlaridan sifatli, ozuqaviy qiymati yuqori bo'lgan silos hamda senaj tayyorlashda samarador bo'lgan "IMBIOKON" biokonservanti
Ishlanmaning tavsifi
Chorvachilikda hayvonlardan olinadigan mahsulotlarning samaradorligi ozuqaning to'yimlilik darajasiga, shuningdek chorva mollaridan olinadigan mahsulotlar (sut, yog', go'sht va h.k.z.) ning sifati bevosita ular oziqlanadigan ozuqaning ozuqaviy qiymatiga bog'liq. Sifatli, to'yimlilik darajasi yuqori bo'lgan ozuqa tarkibida hayvon organizmida engil hazm bo'ladigan va oson o'zlashtiriladigan moddalar mavjud bo'lishi, mazali ta'mga ega hamda hayvon salomatligiga zararli ta'sir qiluvchi moddalardan holi bo'lishi kerak. Ushbu vazifalarni amalga oshirishda ozuqalarni (turli mahsulotlardan tayyorlangan emlar, silos va senaj) sifatli tayyorlash hamda qayta ishlashga e'tiborni qaratish zarur. Ozuqalarni turli probiotikli biokonservantlar bilan tayyorlash, ularni turli kasallik tarqatuvchi xavfli mikrofloradan tozalaydi, xavfsizligini ta'minlaydi va dunyo standartlariga mos keluvchi, to'yimlilik darajasi yuqori bo'lgan ozuqaviy qiymatga ega sifatli oziqalar tayyorlash imkonini beradi. Shuningdek Probiotikli biokonservantlar xavfli mikroflora hosil qiladigan mikotoksinlardan himoyalaydi va ozuqada oqsil, almashinmaydigan aminokislotalar, vitaminlar hosil bo'lishini ta'minlaydi. Bundan tashqari hayvonlarning ovqat hazm qilish sistemasida foydali mikroflora balansi ortadi va ularning faoliyati sog'lomlashadi, mahsuldorligi, sut va go'sht miqdori ortadi.
Qo'llanilish sohasi:
Qishloq xo'jaligi va chorvachilik yo'nalishlarida qo'llaniladi. Cho'l hududlarida lalmi holatda etishtirilgan dag'al em xashak ekinlarini biokonservasiyalashda ishlatiladi.
Asosiy texnik-texnologik ko'rsatkichlari:
Silos va senaj sifatini yaxshilaydi;
Silos va senajning erta etilishi ta'minlaydi;
Silos va senajni patogen va shartli patogen mikroorganizmlardan himoyalaydi;
Iqtisodiy samaradorlik:
"IMBIOKON" biokonservantining anologi mavjud emas, biokonservant ta'sirida silos yoki senajning xavfsizligi ta'minlanadi, chirish yoki mog'orlash natijasida yo'qotilayotgan miqdor saqlab qolinadi. Chirish va mog'orlashning oldi olinadi. Respublikamizda biokonservantlar turlari faqat chet mamlakatlardan (Evropadan) import qilinadi. IMBIOKON biokonservanti 2021 yilda Davlat veterinariya qo'mitasida ro'yxatdan o'tkazilgan. "IMBIOKON" biokonservanti O'zbekiston Respublikasi intellektual mulk agentligining № FAP 01493 raqamli patenti bilan himoyalangan.
Ichak yallig'lanish kasalliklarini oldini olish va davolovchi xususiyatiga ega "ProbioKolit" biologik faol qo'shimchasi
Hozirgi kunda butun dunyo bo'yicha dolzarb muammolardan biri bo'lgan ichak yallig'lanish kasalliklarini oldini olish va davolash muhim ahamiyatga ega. Respublikamizda ichak yallig'lanish kasalliklari, onkologik kasalliklar kabi Davlat tomonidan ijtimoiy himoyaga olinishiga qaramasdan kasallanish darajasi yildan-yilga ortib bormoqda. Ichak yallig'lanish kasalliklari juda og'ir asoratlarga olib keladi va ichak saratoni kasalligining paydo bo'lishiga sabab bo'ladi. Shu bois bunday og'ir kechadigan kasalliklarni oldini olish va davolash chora tadbirlarini ishlab chiqish va amalga oshirish zarur. "ProbioKolit" probiotikli biologik faol qo'shimchasi aynan xavfsiz samaradorligi yuqori va yallig'lanishga qarshi ta'sirga ega. "ProbioKolit" biologik faol qo'shimchasi antimikrob, tiklovchi va inson immun tizimiga ijobiy ta'sir ko'rsatadi. Ichak yallig'lanish kasalliklarini oldini olish va davolash uchun bemorlarga tavsiya etiladi.
Farmasevtika va tibbiyotda qo'llaniladi. Yo'g'on ichak yarali kolit kasalligining oldini olishda va davolashda ishlatiladi.
Ovqat hazm qilish tizimi faoliyatini yaxshilaydi;
Ichak tizimida sog'lom mikrob balansini tiklaydi;
Ovqat hazm qilish tizimida va ichaklarda shamollashni oldini oladi;
Yarali kolit kasalligini oldini oluvchi va davolovchi xususiyatga ega;
Rasm. «ProbioKolit» biologik faol qo'shimchasi
Iqtisodiy samarodlik:
AQSh davlatida qiyosiy analogi 60-120$ sotiladi. Mahalliy "ProBioKolit" biologik faol qo'shimchasinining tan narxi import qilinayotgan analogining tan narxidan (7 barobar, 86 %) ga arzon turadi. "ProbioKolit" biologik faol qo'shimcha 2021 yilda Sog'liqni saqlash vazirligi ro'yxatidan o'tkazilgan va ishlab chiqarishga ruxsatnoma olingan. Import o'rnini bosuvchi mahalliy mahsulot hisoblanadi. Analoglaridan tarkibida probiotik shtammlarning assosiativligi bilan farqlanadi.
"ProBioKorm" probiotikli ozuqa qo'shimchasi
Mahalliy probiotik ozuqa qo'shimchalari organizmga zararli bo'lgan turli antibiotiklar o'rnini bosa oladi, antagonistik ta'sirga ega, probiotiklarning faol ta'sirida fitopatogen zamburug'lar hamda bakteriyalar yo'qoladi. Veterinariyaning barcha sohalaridagi hayvonlar uchun juda zaharli bo'lgan mikotoksinlarni yo'qotadi. Hayvonlarning vitaminlar, aminokislotalar, va oqsillarga bo'lgan ehtiyojini qondiradi. Ozuqa tarkibini sintezlagan biologik faol moddalar bilan boyitadi. Hayvonlarning immunitetini oshiradi, immun tizimi faoliyatini tezlashtiradi, ovqat hazm qilish tizimini yaxshilaydi, oshqozon ichak tizimini foydali mikroflora bilan boyitadi.
Natijada hayvonlarning mahsuldorligi oshadi. Yangi turdagi "ProBioKorm" ko'p komponentli ozuqa qo'shimchasi probiotiklarning mahalliy shtammlari asosida yaratilgan va ko'p funktsional xususiyatlarga ega. (Hayvonlarning ozuqa qiymatini va mahsuldorligini oshirish, mikroblarga qarshi faollik, immunomodulyator, oqsil, ferment, vitamin bilan ta'minlash va h.k.z). "ProBioKorm" probiotik ozuqa qo'shimchasi O'zbekiston Respublikasi veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qo'mitasi ro'yxatiga kiritilgan.
Chorvachilikning barcha sohalari (chorvachilik, qoramol, yilqichilik, qo'y-echkichilik, baliqchilik, quyonchilik, parrandachilik) veterinariya sohalari.
Yem tarkibini vitaminlar, aminokislotalar bilan boyitadi;
Hayvonlarning (go'sht, sut) mahsuldorligini oshiradi;
Hayvonlarning immunitetini oshiradi;
Ovqat hazm qilish tizimini faol va foydali mikroflora bilan boyitadi;
Ovqat hazm qilish tizimida paydo bo'ladigan kasalliklarni oldini oladi va davolaydi.
"ProBioKorm" probiotikli ozuqa qo'shimchasining analogi mavjud emas, chet mamlakatlaridan keltirilayotgan analoglaridan 50% tan narxining arzonligi bilan farqlanadi. "Probiotiklar mikrobiologiyasi va biotexnologiyasi" laboratoriyasi tomonidan "ProBioKorm" ga Ts 03535533-011:2021 standart ishlab chiqilgan, O'zbekiston Respublikasi veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qo'mitasi huzuridagi veterinariya dori vositalari, ozuqa qo'shimchalari sifati va muomalasini nazorat qilish davlat ilmiy markazi tomonidan tasdiqlangan. "ProBioKorm" probiotik ozuqa qo'shimchasining TI 03535533-011:2021 raqamli texnologik yo'riqnomasi ishlab chiqilgan va tasdiqlangan. "ProBioKorm" probiotik ozuqa qo'shimchasining suyuq shakli uchun VP 0996-21. № 000996 raqamli guvohnoma; "ProBioKorm" probiotik ozuqa qo'shimchasining quruq shakli uchun VP 0997-21, № 000997 raqamli guvohnoma olingan va davlat ro'yxatidan o'tkazilgan. "ProBioKorm" probiotik ozuqa qo'shimchasiga xavfsizligini aniqlash va tasdiqlash uchun veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qo'mitasi huzuridagi "veterinariya dori vositalari, ozuqa qo'shimchalari sifati va muomalasini nazorat qilish" davlat ilmiy markazi laboratoriyasiga taqdim qilingan.

Главная/Структура/Лаборатории/Лаборатория «Микробиология и биотехнология пробиотиков»
Лаборатория «Микробиология и биотехнология пробиотиков» создана в 2019 году, научная деятельность лаборатории заключается в выделении штаммов молочнокислых бактерий из различных экологически чистых источников, изучении их свойств, скрининге и исследовании свойств пробиотиков. Лабораторная коллекция содержит коллекцию пробиотических бактерий, выделенных из микрофлоры кишечника здоровых детей раннего возраста, из молока, молочных продуктов, из микрофлоры кишечника новорожденных телят, рыбы и молодняка птицы. Основным направлением лаборатории является создание новых биопрепаратов и продуктов с профилактическими и лечебными свойствами на основе местных пробиотических бактерий (при поддерживающей терапии дисбактериозов различной этиологии, язвенной болезни желудка и двенадцатиперстной кишки, воспалительных заболеваний кишечника, онкологических заболеваний).
В результате научно-практических исследований, проведенных в лаборатории, на основе местных пробиотических бактерий созданы препараты «Лактопропионикс» и «Лактопрополис» и «Пробиоколит», применяемые в области фармацевтики. Также внедрено использование местных штаммов лактобацилл при лечении крупного рогатого скота (коровы и телята), применение биопрепарата «Имбиокон», созданного на основе пробиотиков, для улучшения ферментации и повышения питательной ценности сенажа и силоса, применение препарата «Бактовита» с антагонистическими свойствами, предупреждающего и подавляющего бактериальные заболевания, опасные в племенном разведении цыплят, и повышающего иммунитет в птицеводстве, а также созданы пробиотические кормовые добавки «ПробиоКорм».
Основное научное направление лаборатории:
• Выделение, дифференциация и идентификация пробиотических микроорганизмов на основе классических, современных генетических и биохимических методов, общепринятых в микробиологии
• Определение и скрининг антимикробной и бактериоциногенной активности местных пробиотических штаммов бактерий в отношении патогенных и условно-патогенных микроорганизмов
• Создание биопрепаратов и препаратов на основе пробиотических бактерий для профилактики и лечения заболеваний желудочно-кишечного тракта человека
• Определение перспективных свойств пробиотических бактерий в животноводстве (силос и сенаж), птицеводстве (витаминные и белковые БАДы) и сельском хозяйстве (биостимуляторы) и создание новых видов биопрепаратов;
01-4
Заведующая лабораторией
Кутлиева Гузал Жуманиязовна
123
Миралимова Шаҳло Миржамаловна
5_3
Зухритдинова Нигора Юлдашовна
4_10
Тураева Бахора Исмоиловна
Доктор философии (PhD) по биологическим наукам, старший научный сотрудник
3_21
Элова Нилуфар Арашовна
6_6
Младший научный сотрудник
Амирсаидова Дилдора Аминджановна
7_3
Бекмуродова Гуллола Aмировна
доктор философии (PhD) по биологическим наукам
10_4
Нурмухамедова Дурдона Қобул қизи
8_3
Маматраимова Шахноза Мамаражабовна
9_3
Хушвактов Эркин Мухиддинович
11_3
Базовый докторант
​​ Хидирова Мастура Абдухалимовна
12_6
Абдулахадова Гулнора Шерали қизи
13_4
Камолова Хулкар Фозиловна
14_3
Қозиев Бобурбек Умирбекович
15
Саидова Дилфуза Эркин кизи
Изобретения и рационализаторские предложения
№FAP 01493 Кутлиева Г.Дж, Элова Н.А. Биоконсервант «ИМБИОКОН» на основе местных пробиотических бактерий.
Используется при приготовлении силоса и сенажа различных кормов.             Заменяет используемые консерванты, привозимые из за границы. Этот биоконсервант важен для безопасности и здоровья сельскохозяйственных животных.
FAP № 01679. Кутлиева Г.Дж., Элова Н.А. Кормовая пробиотическая добавка для применения в животноводстве
«Бактовит» — кормовая добавка для местных продуктов питания, сельского хозяйства. Разработана для замены кормовых антибиотиков в кормлении и для улучшения системы пищеварении животных. Улучшение здоровья животных, важен для повышения иммунитета и обеспечения безопасности пищевых продуктов.
IAP 06944. Кутлиева Г.Дж., Камолова Х.Ф.Тураева Б.И. Штамм Lactobacillus plantarum М-1, обладающий антиоксидантной и ростстимулирующей активностью, а также активностью против условно-патогенных бактерий и фитопатогенных грибов, для применения в сельском хозяйстве и животноводстве.
На основе этого штамма есть возможности для разработки эффективных биопрепаратов для сельское хозяйство, животноводство, фармацевтики. Этот штамм имеет 2 различных активных фитогормона, витамины и синтез аминокислот, биопрепараты на его основе экологически чисты и эффективны.
№ FAP 01512. Кутлиева Г.Дж., Элова Н.А. Оптимизированная производственная питательная среда для культивирования лактобацилл, пропионовокислых бактерий, дрожжей и споровых бактерий
Эта питательная среда готовится ​​на основе молочной сыворотки, что является отходом молочной промышленности. Она заменяет сложные и дорогие иностранные питательные среды. Все в настоящее время препараты в области сельского хозяйства, животноводства и фармацевтики. Эта питательная среда широко используется в микробиологическом производстве.
Проекты
1. А-ФА-2019-31 “Разработка нового биопрепарата для профилактики и лечения воспалительных заболеваний кишечника ” 2020-2022 гг.
2. ФЗ-2020041434 «Разработка биопрепарата «ИМБИОКОН» для консервирования и заготовки кормовых культур » 2020-2021 гг.
3. 3. Изготовление опытных образцов (капсул, саше) БАДа «ПробиоКолит» для профилактики и лечения воспалительных заболеваний кишечника. 2022-2023 гг.
Научные поездки (каждая поездка) а) Цель поездки и поставленные задачи б) Отчет о поездке в) Фотографии г) Финансирование
16 февраля 2023 года в Кызылтепинском районе Навоийской области состоялась встреча ученых Института микробиологии Академии наук Республики Узбекистан Кутлиевой Г., Тураевой Б. и заместителя акима Кызылтепинского района по вопросам инновационного развития. В присутствии Мирзоева был проведен семинар-тренинг по повышению плодородия почв, внесению в почву биологических удобрений, внедрению новых инноваций и водосберегающих технологий в животноводстве. Также на семинаре среди руководителей хлопководческих хозяйств были даны соответствующие рекомендации по проведению важных агротехнических мероприятий при уходе за пшеницей.
Научные разработки
Биоконсервант «ИМБИОКОН», который эффективен при заготовке высококачественного, высокопитательного силоса и сенажа из различных питательных и грубых кормовых культур.
Описание разработки
Эффективность и качество продуктов животноводства (молоко, жир, мясо и др.) зависят от питательности кормов, которыми кормят животных. Качественные, высокопитательные корма должны содержать легкоусвояемые и легко усваиваемые в организме животного вещества, иметь хороший вкус и не содержать веществ, оказывающих вредное воздействие на здоровье животного. При выполнении этих задач необходимо обращать внимание на качественную подготовку и переработку кормов, приготовленных из различных продуктов, силоса и силоса. Добавление к кормам различных пробиотических биоконсервантов способствует очистке их от опасной микрофлоры, являющейся причиной многих заболеваний, обеспечивает их безопасность и позволяет готовить качественные продукты с пищевой ценностью, соответствующей мировым стандартам. Пробиотические биоконсерванты также защищают корма от опасных микотоксинови обеспечивают образование в кормах белка, незаменимых аминокислот и витаминов. Кроме того, повышается баланс полезной микрофлоры в пищеварительной системе животных и повышается их активность, увеличивается молочная и мясная продуктивность.
Область применения:
Используется в сельском хозяйстве и животноводстве. Применяется при биоконсервации грубых кормовых культур, выращиваемых в засушливых условиях пустынных районов.
Основные технико-технологические показатели:
•  Улучшает качество силоса и сена;
• Силос и сено закладываются заблаговременно;
• Защищает силос и сенаж от патогенных и условно-патогенных микроорганизмов;
16_1
21_4
20_2
Рисунок 1. Биоконсервант  «Имбиокон»
22
Экономическая эффективность:
Под действием биоконсерванта сохранность силоса или сенажа повышается, благодаря снижению потерь заготовок за счет гниения или заражения плесенью. Применение препарата  предотвращает гниение и плесень. В нашу республику биоконсерванты завозят только из стран дальнего зарубежья (Европа). Местные аналоги биоконсерванта «ИМБИОКОН» отсутствуют. Биоконсервант ИМБИОКОН зарегистрирован в Госкомветеринарии в 2021 году. Биоконсервант «ИМБИОКОН» защищен патентом № ФАР 01493 Агентства по интеллектуальной собственности Республики Узбекистан.
Биологически активная добавка «Пробиоколит» со свойствами профилактики и лечения воспалительных заболеваний кишечника
Важное значение имеют профилактика и лечение воспалительных заболеваний кишечника, которые на сегодняшний день являются одной из самых актуальных проблем в мире. В нашей республике, несмотря на контроль со стороны государства, из года в год увеличивается заболеваемость воспалительными заболеваниями кишечника и онкологическими заболеваниями. Воспалительные заболевания кишечника приводят к тяжелым осложнениям и вызывают развитие рака кишечника. Поэтому необходимо разработать и внедрить мероприятия по профилактике и лечению столь тяжелых заболеваний. Биологически активная добавка «Пробиоколит» с пробиотиками безопасна, высокоэффективна и обладает противовоспалительным действием. Биологически активная добавка «Пробиоколит» оказывает противомикробное, общеукрепляющее и положительное действие на иммунную систему человека. Рекомендуется пациентам для профилактики и лечения воспалительных заболеваний кишечника.
Препарат используется в фармацевтике и медицине для профилактики и лечения язвенного колита.
• Улучшает работу пищеварительной системы;
• Восстанавливает здоровый микробный баланс в кишечной системе;
• Предотвращает простудные заболевания органов пищеварения и кишечника;
• Предназначен для профилактики и лечения язвенного колита;
В США сравнительный аналог продается за $60-120. Отечественная цена БАДа «ПроБиоколит» дешевле импортного аналога (в 7 раз, 86%). БАД «Пробиоколит» зарегистрирована в Минздраве в 2021 году и получила разрешение на производство. Это отечественный продукт, замещающий импорт. Отличается от аналогов уникальной ассоциацией пробиотических штаммов.
Кормовая пробиотическая добавка "ПроБиоКорм"
Местные пробиотические пищевые добавки могут заменить различные вредные для организма антибиотики, обладают антагонистическим действием. При активном действии пробиотиков исчезают фитопатогенные грибы и бактерии, устраняются высокотоксичные для животных микотоксины во всех областях ветеринарии. Препарат удовлетворяет потребность животного в витаминах, аминокислотах и ​​белках. Обогащает пищевой состав синтезированными биологически активными веществами. Повышает иммунитет животных, ускоряет ответ иммунной системы, улучшает работу пищеварительной системы, обогащает желудочно-кишечный тракт полезной микрофлорой. В результате повышается продуктивность животных.
Многокомпонентная кормовая добавка нового типа «ПроБиоКорм» создана на основе местных штаммов пробиотиков и обладает многими функциональными свойствами: повышение пищевой ценности и продуктивности животных, антимикробная активность, иммуномодулятор, белковая, ферментная, витаминная обеспеченность и др. Пробиотическая кормовая добавка «ПроБиоКорм» включена в перечень Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан.
25
Все направления животноводства (разведение крупного рогатого скота, овец, коз, рыб, кроликов, птицы), относящиеся к ветеринарным направлениям.
• Обогащает корма витаминами, аминокислотами;
• Повышает продуктивность животных (мясная, молочная);
• Повышает иммунитет животных;
• Обогащает пищеварительную систему активной и полезной микрофлорой;
• Предотвращает и лечит заболевания, возникающие в пищеварительной системе.
Пробиотическая кормовая добавка «ПроБиоКорм» не имеет местных аналогов, отличается от аналогов, привезенных из-за рубежа, более низкой ценой на 50%. Стандарт ТС 03535533-011:2021 разработан лабораторией «Пробиотики микробиологии и биотехнологии» для «ПроБиоКорм», утвержден Государственным научным центром по контролю за качеством и реализацией ветеринарных препаратов, кормовых добавок при Госкомветеринарии и развитии животноводства Республики Узбекистан. Разработана и утверждена технологическая инструкция № ТИ 03535533-011:2021 пробиотической кормовой добавки «ProBioKorm».  Получено свидетельство ВП 0996-21 на жидкую форму кормовой пробиотической добавки. Сертификат № 000996 «ProBioKorm»; Получено свидетельство №ВП 0997-21, №000997 и проведена государственная регистрация на сухую форму пробиотической кормовой добавки ПроБиоКорм. «ПроБиоКорм» передан в лабораторию ГНЦ «Контроль за качеством и оборотом ветеринарных препаратов, кормовых добавок» при Госкомветеринарии и развитии животноводства для определения и подтверждения безопасности пробиотической кормовой добавки.