"Probiotiklar mikrobiologiyasi va biotexnologiyasi" laboratoriyasi 19 -yilda tashkil etilgan, laboratoriya ilmiy faoliyati turli ekologik toza manbalardan sut achituvchi bakteriyalarni ajratib olish, ularni xossalarini o'rganish, skrining qilish va probiotik xususiyatlarini tadqiq qilishdan iborat. Laboratoriya kolleksiyasida sog'lom go'daklar ichak mikroflorasidan, sutdan, sut maxsulotlaridan va chorva mollaridan, yangi tug'ilgan buzoqlarning ichak mikroflorasidan, baliqlardan va yosh parrandalardan ajratib olingan probiotik bakteriyalar kolleksiyasi mavjud. Laboratoriyaning asosiy yo'nalishi mahalliy probiotik bakteriyalar asosida oshqozon-ichak kasalliklarini (turli xil etiologiyali disbakteriozlarni, oshqozon va o'n ikki barmoqli ichak yaralari, ichaklarning yallig'lanish kasalliklari, onkologik kasalliklarni qo'llab-quvvatlovchi davolashda) oldini oluvchi va davolovchi xususiyatlarga ega yangi biologik preparatlar, mahsulotlar yaratishdan iborat.
Laboratoriyada olib borilgan ilmiy va amaliy tadqiqotlar natijasida mahalliy probiotik bakteriyalar asosida farmasevtika yo'nalishi bo'yicha "Laktopropioniks" va "Laktopropolis", "Probiokolit" preparatlari yaratilgan. Shuningdek chorvachilikda qoramollarni davolashda (sigirlar va buzoqlar) davolashda laktobakteriyalarning mahalliy shtammlaridan foydalanish joriy etilgan, silos va senaj qilishda probiotiklar asosida yaratilgan "Imbiokon" biopreparatini qo'llash hamda parrandachilikda tovuqlarni etishtirishda xavf soluvchi bakterial kasalliklarni oldini oluvchi va davolovchi, immunitetini oshiruvchi antagonistik xususiyatga ega "Baktovit" va "Probiokorm"probiotikli ozuqa qo'shimchalari yaratilgan.
Laboratoriyaning asosiy ilmiy yo'nalishi:
- Mikrobiologiyada umum qabul qilingan klassik, zamonaviy genetik va biokimyoviy usullar asosida probiotik mikroorganizmlarni ajratish, differentsiyalash va identifikasiya qilish;
- Mahalliy probiotik bakteriya shtammlarining patogen va shartli patogen mikroorganizmlarga nisbatan antimikrob hamda bakteriosinogen faolligini aniqlash, skrining qilish;
- Probiotik bakteriyalar asosida odam oshqozon-ichak tizimi kasalliklarini oldini oluvchi hamda davolovchi xususiyatga ega biologik mahsulotlar, preparatlar yaratish;
- Probiotik bakteriyalarning chorvachilikda (silos va senaj), parrandachilikda (vitamin va oqsilli BFQ) va qishloq xo'jaligida (biostimulyatorlar) istiqbolli xususiyatlarini aniqlash hamda yangi turdagi biologik preparatlar yaratish;
biologiya fanlari falsafa doktori (PhD), katta ilmiy xodim
Ixtiro va rasionalizatorlik takliflar
№FAP 01493 Кутлиева Г.Дж, Элова Н.А.
Состав закваски для консервации кормов из трав и силосных культур
Mahalliy probiotik bakteriyalar asosida "IMBIOKON" biokonservanti turli em xashaklarni silos va senaj qilishda qo'llaniladi. Chet eldan olib kelinaetgan konservantlarni o'rnini qoplaydi. Ushbu biokonservant oziq-ovqat xavfsizligi va qishloq xo'jalik hayvonlarini sog'liqini taminlashda juda katta ahamiyatga ega.
FAP № 01679
Кутлиева Г.Дж., Элова Н.А
Кормовая пробиотическая добавка для применения в животноводстве
"Baktovit" mahalliy ozuqaga em qo'shimchasi qishloq xo'jaligi hayvonlarini oziqlantirishda em antibiotiklarini o'rnini almashtirish va hazm tizimini yaxshilash uchun ishlab chiqilgan. Hayvonlarni sog'lig'ini yaxshilash, immunitetini ko'tarish va oziq-ovqat xavfsizligini ta'minlash uchun muhim ahamiyatga ega.
IAP 06944
Кутлиева Г.Дж., Камолова Х.Ф.Тураева Б.И.
Штамм Lactobacillus plantarum М-1, обладающий антиоксидантной и ростостимулирующей активностью, а также активностью против условно-патогенных бактерий и фитопатогенных грибов, для применения в сельском хозяйстве и животноводстве.
Ushbu shtamm asosida qishloq xo'jaligi, chorvachilik sohalari, farmasevtika uchun samarali biopreparatlarni ishlab chiqish imkoniyatlari mavjud. Ushbu shtamm 2 xil faol fitogormonlar, vitaminlar va aminokislotalar sinteziga ega bo'lib, asosida tayerlangan biologik preparatlar ekologik toza va samarador.
№ FAP 01512
Кутлиева Г.Дж., Элова Н.А.
Оптимизированная производственная питательная среда для культивирования лактобацилл, пропионовокислых бактерий, дрожжей и споровых бактерий
Ushbu oziqa muhiti juda ko'p isrof bo'ladigan sut zardobi asosida ishlab chiqilgan va qimmat chet el oziqa muhitlarini o'rnini almashtirdi. Hozirda barcha qishloq xo'jaligi, chorvachilik, farmasevtika sohalarida preparatlarni tayerlashda aynan shu oziqa muhitidan foydalanilmoqda va ishlab chiqarish uchun keng qo'llaniladi.
Loyihalar
Ilmiy safar (xar bir safar) a) safar maqsadi va qo'yilgan vazifalar b) safar xisoboti c) fotolavxalar d) moliyalashtirish
2023-yil 16-fevral kuni Navoiy viloyati Qiziltepa tumanida O'zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasi Mikrobiologiya instituti olimalari g.Qutlieva, B.Traeva va Qiziltepa tumani hokimining innovasion rivojlanish masalalari bo'yicha o'rinbosari O'. Mirzoev ishtirokida tuproq unumdorligini oshirish, tuproqqa biologik o'g'itlarni qo'llash va chorvachilik yo'nalishida olib borilayotgan yangi innovasiyalar hamda suv tejovchi texnologiyalarni joriy qilish yuzasidan seminar-trening o'tkazildi. Shuningdek seminarda paxta-g'allachilik yo'nalishidagi fermer xo'jaliklarning rahbarlari o'rtasida g'alla parvarishida shu kecha-kunduzda qilinadigan muhim agrotexnik tadbirlar to'g'risida tegishli tavsiyalar berildi.
Turli ozuqabop va dag'al em-xashak ekinlaridan sifatli, ozuqaviy qiymati yuqori bo'lgan silos hamda senaj tayyorlashda samarador bo'lgan "IMBIOKON" biokonservanti
Ishlanmaning tavsifi
Chorvachilikda hayvonlardan olinadigan mahsulotlarning samaradorligi ozuqaning to'yimlilik darajasiga, shuningdek chorva mollaridan olinadigan mahsulotlar (sut, yog', go'sht va h.k.z.) ning sifati bevosita ular oziqlanadigan ozuqaning ozuqaviy qiymatiga bog'liq. Sifatli, to'yimlilik darajasi yuqori bo'lgan ozuqa tarkibida hayvon organizmida engil hazm bo'ladigan va oson o'zlashtiriladigan moddalar mavjud bo'lishi, mazali ta'mga ega hamda hayvon salomatligiga zararli ta'sir qiluvchi moddalardan holi bo'lishi kerak. Ushbu vazifalarni amalga oshirishda ozuqalarni (turli mahsulotlardan tayyorlangan emlar, silos va senaj) sifatli tayyorlash hamda qayta ishlashga e'tiborni qaratish zarur. Ozuqalarni turli probiotikli biokonservantlar bilan tayyorlash, ularni turli kasallik tarqatuvchi xavfli mikrofloradan tozalaydi, xavfsizligini ta'minlaydi va dunyo standartlariga mos keluvchi, to'yimlilik darajasi yuqori bo'lgan ozuqaviy qiymatga ega sifatli oziqalar tayyorlash imkonini beradi. Shuningdek Probiotikli biokonservantlar xavfli mikroflora hosil qiladigan mikotoksinlardan himoyalaydi va ozuqada oqsil, almashinmaydigan aminokislotalar, vitaminlar hosil bo'lishini ta'minlaydi. Bundan tashqari hayvonlarning ovqat hazm qilish sistemasida foydali mikroflora balansi ortadi va ularning faoliyati sog'lomlashadi, mahsuldorligi, sut va go'sht miqdori ortadi.
Qo'llanilish sohasi:
Qishloq xo'jaligi va chorvachilik yo'nalishlarida qo'llaniladi. Cho'l hududlarida lalmi holatda etishtirilgan dag'al em xashak ekinlarini biokonservasiyalashda ishlatiladi.
Asosiy texnik-texnologik ko'rsatkichlari:
Silos va senaj sifatini yaxshilaydi;
Silos va senajning erta etilishi ta'minlaydi;
Silos va senajni patogen va shartli patogen mikroorganizmlardan himoyalaydi;
Iqtisodiy samaradorlik:
"IMBIOKON" biokonservantining anologi mavjud emas, biokonservant ta'sirida silos yoki senajning xavfsizligi ta'minlanadi, chirish yoki mog'orlash natijasida yo'qotilayotgan miqdor saqlab qolinadi. Chirish va mog'orlashning oldi olinadi. Respublikamizda biokonservantlar turlari faqat chet mamlakatlardan (Evropadan) import qilinadi. IMBIOKON biokonservanti 2021 yilda Davlat veterinariya qo'mitasida ro'yxatdan o'tkazilgan. "IMBIOKON" biokonservanti O'zbekiston Respublikasi intellektual mulk agentligining № FAP 01493 raqamli patenti bilan himoyalangan.
Ichak yallig'lanish kasalliklarini oldini olish va davolovchi xususiyatiga ega "ProbioKolit" biologik faol qo'shimchasi
Hozirgi kunda butun dunyo bo'yicha dolzarb muammolardan biri bo'lgan ichak yallig'lanish kasalliklarini oldini olish va davolash muhim ahamiyatga ega. Respublikamizda ichak yallig'lanish kasalliklari, onkologik kasalliklar kabi Davlat tomonidan ijtimoiy himoyaga olinishiga qaramasdan kasallanish darajasi yildan-yilga ortib bormoqda. Ichak yallig'lanish kasalliklari juda og'ir asoratlarga olib keladi va ichak saratoni kasalligining paydo bo'lishiga sabab bo'ladi. Shu bois bunday og'ir kechadigan kasalliklarni oldini olish va davolash chora tadbirlarini ishlab chiqish va amalga oshirish zarur. "ProbioKolit" probiotikli biologik faol qo'shimchasi aynan xavfsiz samaradorligi yuqori va yallig'lanishga qarshi ta'sirga ega. "ProbioKolit" biologik faol qo'shimchasi antimikrob, tiklovchi va inson immun tizimiga ijobiy ta'sir ko'rsatadi. Ichak yallig'lanish kasalliklarini oldini olish va davolash uchun bemorlarga tavsiya etiladi.
Farmasevtika va tibbiyotda qo'llaniladi. Yo'g'on ichak yarali kolit kasalligining oldini olishda va davolashda ishlatiladi.
Ovqat hazm qilish tizimi faoliyatini yaxshilaydi;
Ichak tizimida sog'lom mikrob balansini tiklaydi;
Ovqat hazm qilish tizimida va ichaklarda shamollashni oldini oladi;
Yarali kolit kasalligini oldini oluvchi va davolovchi xususiyatga ega;
Rasm. «ProbioKolit» biologik faol qo'shimchasi
Iqtisodiy samarodlik:
AQSh davlatida qiyosiy analogi 60-120$ sotiladi. Mahalliy "ProBioKolit" biologik faol qo'shimchasinining tan narxi import qilinayotgan analogining tan narxidan (7 barobar, 86 %) ga arzon turadi. "ProbioKolit" biologik faol qo'shimcha 2021 yilda Sog'liqni saqlash vazirligi ro'yxatidan o'tkazilgan va ishlab chiqarishga ruxsatnoma olingan. Import o'rnini bosuvchi mahalliy mahsulot hisoblanadi. Analoglaridan tarkibida probiotik shtammlarning assosiativligi bilan farqlanadi.
"ProBioKorm" probiotikli ozuqa qo'shimchasi
Mahalliy probiotik ozuqa qo'shimchalari organizmga zararli bo'lgan turli antibiotiklar o'rnini bosa oladi, antagonistik ta'sirga ega, probiotiklarning faol ta'sirida fitopatogen zamburug'lar hamda bakteriyalar yo'qoladi. Veterinariyaning barcha sohalaridagi hayvonlar uchun juda zaharli bo'lgan mikotoksinlarni yo'qotadi. Hayvonlarning vitaminlar, aminokislotalar, va oqsillarga bo'lgan ehtiyojini qondiradi. Ozuqa tarkibini sintezlagan biologik faol moddalar bilan boyitadi. Hayvonlarning immunitetini oshiradi, immun tizimi faoliyatini tezlashtiradi, ovqat hazm qilish tizimini yaxshilaydi, oshqozon ichak tizimini foydali mikroflora bilan boyitadi.
Natijada hayvonlarning mahsuldorligi oshadi. Yangi turdagi "ProBioKorm" ko'p komponentli ozuqa qo'shimchasi probiotiklarning mahalliy shtammlari asosida yaratilgan va ko'p funktsional xususiyatlarga ega. (Hayvonlarning ozuqa qiymatini va mahsuldorligini oshirish, mikroblarga qarshi faollik, immunomodulyator, oqsil, ferment, vitamin bilan ta'minlash va h.k.z). "ProBioKorm" probiotik ozuqa qo'shimchasi O'zbekiston Respublikasi veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qo'mitasi ro'yxatiga kiritilgan.
Chorvachilikning barcha sohalari (chorvachilik, qoramol, yilqichilik, qo'y-echkichilik, baliqchilik, quyonchilik, parrandachilik) veterinariya sohalari.
Yem tarkibini vitaminlar, aminokislotalar bilan boyitadi;
Hayvonlarning (go'sht, sut) mahsuldorligini oshiradi;
Hayvonlarning immunitetini oshiradi;
Ovqat hazm qilish tizimini faol va foydali mikroflora bilan boyitadi;
Ovqat hazm qilish tizimida paydo bo'ladigan kasalliklarni oldini oladi va davolaydi.
"ProBioKorm" probiotikli ozuqa qo'shimchasining analogi mavjud emas, chet mamlakatlaridan keltirilayotgan analoglaridan 50% tan narxining arzonligi bilan farqlanadi. "Probiotiklar mikrobiologiyasi va biotexnologiyasi" laboratoriyasi tomonidan "ProBioKorm" ga Ts 03535533-011:2021 standart ishlab chiqilgan, O'zbekiston Respublikasi veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qo'mitasi huzuridagi veterinariya dori vositalari, ozuqa qo'shimchalari sifati va muomalasini nazorat qilish davlat ilmiy markazi tomonidan tasdiqlangan. "ProBioKorm" probiotik ozuqa qo'shimchasining TI 03535533-011:2021 raqamli texnologik yo'riqnomasi ishlab chiqilgan va tasdiqlangan. "ProBioKorm" probiotik ozuqa qo'shimchasining suyuq shakli uchun VP 0996-21. № 000996 raqamli guvohnoma; "ProBioKorm" probiotik ozuqa qo'shimchasining quruq shakli uchun VP 0997-21, № 000997 raqamli guvohnoma olingan va davlat ro'yxatidan o'tkazilgan. "ProBioKorm" probiotik ozuqa qo'shimchasiga xavfsizligini aniqlash va tasdiqlash uchun veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qo'mitasi huzuridagi "veterinariya dori vositalari, ozuqa qo'shimchalari sifati va muomalasini nazorat qilish" davlat ilmiy markazi laboratoriyasiga taqdim qilingan.

The Laboratory of Microbiology and Biotechnology of Probiotics was founded in 1965. Its scientific work involves separating lactic acid bacterial strains from various environmentally friendly sources, analyzing their characteristics, and examining probiotic capabilities.
A wide range of probiotic microorganisms are present in the lab sample. The intestinal microflora of young, healthy children, milk, dairy products, the intestinal microbiota of newborn calves, fish, and young poultry are only a few of the sources from which these bacteria have been identified. The vast array of probiotic bacteria in this collection is a priceless tool for microbiology study and experimentation. To assist the treatment of dysbacteriosis of various etiologies, gastric or duodenal ulcers, inflammatory bowel illnesses, and oncological conditions, novel biopreparations and products are being created in laboratories based on local probiotic bacteria with preventative and therapeutic capabilities.
Based on extensive scientific and practical research conducted in the laboratory, a series of groundbreaking pharmaceutical preparations have been developed. These preparations, namely "Lactopropionix," "Lactopropolis," and "Probiocolitis," are based on local probiotic bacteria and hold significant potential in the field of pharmaceuticals. Local lactobacilli strains are used to treat cattle (cows and calves), as is the biopreparation "Imbiokon", which is created from probiotics, on silage and haylage, and as is "Bactovit", an antagonistic additive that prevents and treats dangerous bacterial diseases in chicken breeding and boosts immunity, along with the creation of probiotic feed additives.
The main scientific focuses of the laboratory are:
- Identification, separation, and differentiation of probiotic microorganisms using classical, modern genetic, and biochemical techniques;
Determination and screening of antimicrobial and bacteriocinogenic activity of local probiotic bacterial strains against pathogenic and conditionally pathogenic microorganisms;
- Creation of ecologically clean biological products that prevent and treat diseases of the gastrointestinal system based on probiotic bacteria;
- Determination of promising properties of probiotic bacteria in animal breeding (silage and haylage), poultry farming (vitamin and protein supplements), and agriculture (biostimulants) and creation of new types of biopreparations;
Doctor of Philosophy (PhD) in Biological sciences, Senior researcher
Inventions and rationalization proposals
№FAP 01493 Kutlieva G.J. and Elova N.A. The bioconservant "IMBICON" makes use of local probiotic bacteria. replacements for imported, second-hand conservatives. It is used to prepare a variety of fodder silage and haylage. This bioconservant is essential for the safety and welfare of farm animals.
FAP № 01679. Kutlieva G.J. and Elova N.A. Probiotic supplement for animal husbandry feed. "Bactovit" is a feed supplement for agriculture and local food production. It was created to ease animal digestion and to substitute antibiotics in feed. Enhancing immunity and safeguarding food safety depend on improved animal health.
IAP 06944. Kutlieva G.J., Kamolova H.F.Turaeva B.I. For usage in agriculture and animal husbandry, the Lactobacillus plantarum strain M-1 exhibits antioxidant and growth-stimulating action as well as activity against opportunistic bacteria and phytopathogenic fungi.
This strain offers potential for the development of potent biologics for use in medicines, animal husbandry, and agriculture. This strain has two active phytohormones, vitamins, and the ability to synthesize amino acids. Biopreparations made from this strain are efficient and safe for the environment.
№ FAP 01512. Kutlieva G.J., Elova N.A. Lactobacilli, yeasts, and spore bacteria can all be grown on an optimal production nutrient media. This nutritional medium is made from whey, a waste product from the dairy industry. The complex and pricey foreign nutritional media are replaced by it. everything that is now being prepared in the fields of agriculture, animal husbandry, and pharmaceuticals. In the creation of microorganisms, this nutritional medium is frequently employed.
Projects
3. Production of prototypes (capsules, sachets) of the dietary supplement "ProbioColite" for the prevention and treatment of inflammatory bowel diseases. 2022-2023.
The bioconservant "IMBICON" is successful in creating high-quality, highly nutrient-dense silage and haylage from a variety of nutrient-dense and coarse fodder crops.
Description of the product
In livestock production, the efficiency of livestock products is directly dependent on the nutritional quality of feed, and the quality of livestock products (milk, fat, meat, etc.) is directly dependent on the nutritional quality of feed. A high-quality, highly nutritious forage should be easily digestible and easily assimilated by animals, have a good taste, and not contain substances that harm animals. When fulfilling these tasks, attention should be paid to quality preparation and processing of forages (forages prepared from different products, silage and silage). The preparation of food products with various probiotic biopreservatives plays a crucial role in ensuring their safety and quality. By using these bioconservatives, dangerous microflora that act as vectors for various diseases can be effectively eliminated. This process not only cleans the food products but also enhances their nutritional value, thereby meeting international standards. Probiotic bioconservatives also guard against mycotoxins, which can produce harmful microflora, and guarantee that feed has vitamins, vital amino acids, and protein. In addition, the balance of beneficial microflora in the digestive system of animals is increased and their activity, milk and meat productivity increase.
Fields of application:
It is used in agriculture and animal husbandry and bioconservation of rough fodder crops grown in arid conditions of desert regions.
Main functional qualities:
Economic efficiency:
Under the effect of the bioconservant, the safety of silage or silage is assured, and the amount lost due to rotting or mold is maintained. There is no comparable to the bioconservant "IMBIOKON". keeps rot and mold at bay. Only foreign nations (Europe) are allowed to introduce bioconservants into our republic. In 2021, IMBIOKON bioconservant was authorized by the State Veterinary Committee. The "IMBIOKON" bioconservant is covered by Uzbekistan's Intellectual Property Agency patent No. FAP 01493.
Biologically active supplement "ProbioKolit" with the properties of prevention and treatment of intestinal inflammatory diseases
Inflammatory bowel illnesses are one of the most urgent issues facing the world today, thus prevention and treatment are crucial. Even if they are covered by social protection by the state, intestinal inflammatory disorders and oncological diseases are becoming more common in our republic. Bowel cancer and other significant problems are brought on by inflammatory bowel illnesses. Therefore, it is necessary to develop and implement measures to prevent and treat such serious diseases. "ProbioKolit" a biologically active supplement with probiotics is safe, highly effective, and has an anti-inflammatory effect. The biologically active supplement "ProbioKolit" has an antimicrobial, restorative, and positive effect on the human immune system. It is recommended for patients to prevent and treat inflammatory bowel diseases.
Pharmaceuticals and medicine both use it. Both the prevention and therapy of ulcerative colitis involve its usage.
Figure. "ProbioKolit" biologically active supplement
In the USA, a comparative analog is sold for $60-120. The domestic price of the biologically active supplement "ProBioKolit" is cheaper than the price of its imported analog (7 times, 86%). "ProbioKolit" biologically active supplement was registered with the Ministry of Health in 2021 and received a production permit. It is a domestic product that substitutes for imports. It is different from its analogs in the association of probiotic strains.
"ProBioKorm" probiotic feed supplement
Local probiotic nutritional supplements can take the place of different antibiotics that are bad for the body and have an antagonistic impact. Under the active probiotic action, phytopathogenic fungi and bacteria are destroyed. veterinary treatment that eliminates mycotoxins, which are extremely hazardous to animals. It provides the vitamins, amino acids, and proteins that animals require. enhances the nutritional value of food by adding synthetic biologically active ingredients. increases animal immunity, boosts immune system function, enhances digestion, and nourishes the gastrointestinal tract with beneficial microorganisms.
Animal productivity rises as a result. A novel form of multi-component feed additive called "ProBioKorm" is based on local probiotic strains and has numerous useful features. (Increase of nutritional value and animal production, antibacterial action, immunomodulator, protein, enzyme, vitamin provision, etc.). The State Committee of Veterinary and Livestock Development of the Republic of Uzbekistan has listed "ProBioKorm" as a probiotic feed ingredient.
All aspects of animal husbandry, including livestock (livestock, cattle, sheep, goats, fish, rabbits, and poultry), are veterinary fields.
The probiotic feed additive "ProBioKorm" has no counterparts and is 50% less expensive than analogs imported from other nations. The laboratory of "Probiotics Microbiology and Biotechnology" for "ProBioKorm" created the standard Ts 03535533-011:2021, which was accepted by the State Scientific Center for Controlling the Quality and Distribution of Veterinary Medicines, Feed Additives under the State Committee for Veterinary and Livestock Development of the Republic of Uzbekistan.
ProBioKorm probiotic feed additive technological instruction number TI 03535533-011:2021 was created and authorized. VP 0996-21 is for ProBioKorm's liquid probiotic dietary supplement. The dry version of ProBioKorm probiotic feed supplement was obtained and state registered under Certificate Nos. 000996, VP 0997-21, and 000997. To ascertain and validate the safety of the probiotic feed additive, "ProBioKorm" was sent to the laboratory of the state scientific center "Control of the Quality and Circulation of veterinary drugs, feed additives" under the State Committee for Veterinary and Animal Husbandry Development.